Yasal Kürtaj Antalya

  Yasal kürtaj Antalya, yasalar ve yönetmelikler tarafından belirlenen sınırlandırmalar çerçevesinde, uzman bir kadın doğum doktoru tarafından gerçekleştirilen kürtaj uygulamasıdır. İsteğe bağlı kürtajlar, pek çok modern ülkede olduğu gibi ülkemizde de gebeliğin belli safhalarına kadar yasaldır. Kadınlar, yasaların onlara tanıdığı haklar sayesinde gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj yaptırabilir, İstenmeyen gebeliklerini sonlandırabilirler. Gebeliğin 10. haftasından sonra ise uzman doktorlardan oluşan bir heyetin izniyle, sağlıklarını tehdit eden veya ideal bir şekilde gerçekleşmemiş olan gebeliklerini sonlandırabilirler. Yasalara ve yasaların çizdiği sınırlara uygun bir şekilde gerçekleşen kürtaj uygulamaları sağlık açısından çok daha güvenli olacaktır. Bu yüzden kürtaj uygulamasının uzman bir doktor tarafından, ideal koşullar altında gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Yazımızın devamında ‘’Yasal kürtaj Antalya ne zamana kadar yapılabilir?’’, ‘’Kürtaj yasak mı?’’, ‘’Kürtaj yaptırmak suç mu?’’ ve ‘’Kürtaj kayıtlara geçer mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya kürtaj uygulaması, yasal kürtaj ve vakumlu kürtaj hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Yasal Kürtaj Antalya Nedir?

  Devlet tarafından oluşturulan yasalara ve yönetmeliklere uygun bir şekilde gerçekleştirilen kütaj uygulamasına yasal kürtaj denilir. Yasal kürtaj bireyin sağlığının ve haklarının korunabilmesi için son derece önemlidir. Bu yüzden kürtaj uygulaması, yasalara uygun bir şekilde, bir kadın doğum uzmanının öncülüğünde ve ideal şartlar altında gerçekleştirilmelidir. 

  Ağrısız Vakumlu Kürtaj Nedir?

  Ağrısız vakumlu kürtaj, gebeliğin, rahimde oluşturulan negatif basınç yardımıyla sonlandırıldığı özel bir kürtaj tekniğidir. Ağrısız ve son derece hızlı olan vakumla kürtaj uygulaması, iyileşme sürecinin kolaylığı açısından da son derece konforludur. Bu uygulama istenmeyen gebelikleri sonlandırmak amacıyla, gebeliğin 10 haftasına kadar isteğe bağlı olarak gerçekleştirilebilmektedir. 

  Kürtaj Neden Yapılır?

  Kürtaj istenmeyen veya planlanmamış olan gebelikleri sonlandırmak amacıyla yapılır. Bununla birlikte düşükle sonuçlanan gebeliklerde, rahim içerisinde kalan parçaları almak veya bir hastalığı araştırmak için rahim içerisinden doku örneği almak amacıyla da kürtaj yapılabilir. 

  Kürtaj Kimlere Yapılabilir?

  Reşit olan bireyler, evlilerse eşlerinin de rızasıyla, evli değillerse yalnızca kendi istekleri doğrultusunda kürtaj yaptırabilirler. 18 yaşından küçük olan bireylerde ise birey evli olsa bile kürtaj uygulaması için ailenin veya yasal vasinin izni alınmalıdır.  

  Kürtaj Kaçıncı Aya Kadar Yapılabilir?

  İsteğe bağlı kürtaj, gebelik 2,5 aya yani 10 haftaya ulaşmadan önce yapılabilmektedir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ise kürtaj yapılabilmesi için farklı şartlar aranmaktadır. 

  Kürtaj Yaptırmak Yasal Mı?

  Kürtaj yasal bir uygulamadır. Kadınlar, belli şartlar sağlandığı takdirde, yasal bir şekilde isteğe bağlı kürtaj yaptırabilirler. 

  Kürtaj Yaptırmak Suç Mu?

  Kürtaj yaptırmak suç değildir. Ancak bu uygulama, diğer pek çok tıbbi uygulama gibi bazı yasal gerekliliklere ve yönetmeliklere tabiidir. Kürtaj uygulaması, yalnıca bir kadın doğum uzmanı tarafından, uygulamayı gerçekleştirmeye izni olan bir sağlık merkezinde, devlet tarafından konulan şartlar altında yapılabilmektedir. Bu bireyin hem sağlığının hem de haklarının korunması için son derece önemlidir. Bu yüzden bireylere, kesinlikle ‘’merdiven altı kürtaj’’ uygulamalarına başvurmamaları tavsiye edilir.

  Kürtaj Kayıtlara Geçer Mi?

  Tüm tıbbi uygulamalar gibi kürtajın da kaydı tutulur. Bu kayıt işlemi, bireyin haklarının korunması için gereklidir. Bahsi geçen kayıtları, bireyin kendi veya izin verdiği bireyler haricinde kimseyle paylaşılmaz. Bireyin gelecekteki eşi veya aile üyeleri, bireyin izni veya haberi olmadan bahsi geçen kayıtlara ulaşamaz. 

  Yasal Kürtaj Antalya Nasıl Yapılır?

  Yasal kürtaj, bir kadın doğum uzmanı tarafından, işlem için gerekli izinlere sahip olan sağlık merkezlerinde gerçekleştirilir. İşlem sırasında hastaya genel veya lokal anestezi uygulanır. Böylece hasta kürtaj sırasında ağrı hissi duymaz. Doktor, küret yardımıyla rahmi kazıyarak veya rahimde vakum cihazı sayesinde negatif basınç oluşturarak gebeliği sonlandırır. Tüm bu işlemler yaklaşık 15 dakika içerisinde tamamlanmış olur.

  Kürtaj Sonrası Ne Zaman Taburcu Olunur?

  Kürtaj yaptıran bireyler, uygulama sırasında kullanılan anestezinin türüne göre farklı sürelerde taburcu edilirler. Genelde 1 saatlik dinlenmenin ardından taburcu işlemlerine başlanır. Yani kürtajdan sonra aynı gün eve dönmek mümkündür.

  Antalya Yasal Kürtaj Fiyatları 2024

  Antalya yasal kürtaj fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button