Kaç Haftaya Kadar Kürtaj Yapılabilir?

  Kürtaj işlemi, gerçekleştirilme amacına göre farklı zaman sınırlandırmalarına tabidir. Mesela isteğe bağlı kürtajlar gebeliğin 10. haftasına kadar, bir sağlık sorunu veya herhangi bir ikincil neden aranmadan gerçekleştirilebilmektedir. Gebeliğin 10. haftasından sonra ise isteğe bağlı kürtaj yaptırmak veya yapmak yasal değildir. Ancak, gebelikle ilgili bir durum anne adayının sağlığını riske atıyorsa veya doğacak olan bebek, kromozom anormallikleri gibi sağlık riskleri taşıyorsa 10. haftadan sonra da kürtaj yapılabilir. Bu gibi durumlarda uygulanan kürtaj için de bir zaman sınırlandırması mevcuttur. Sağlık sorunlarıyla gerçekleştirilmesi planlanan kürtajın da gebeliğin 20. haftasından önce yapılması gerekir. 20. haftadan sonra ise kürtaj yaptırmak yasal değildir. 

  Yasal Kürtaj Süresi Nedir?

  Yasal kürtaj süresi, kürtaj uygulamasının hangi şartlar altında, gebeliğin hangi dönemine kadar yapılabileceğini tanımlar. Yasalar ve yönetmelikler tarafından belirlenen süreye göre; isteğe bağlı kürtajlar gebeliğin 10. haftasına, sağlık sorunu sebebiyle gerçekleşecek kürtajlar ise gebeliğin 20. haftasına kadar yapılabilmektedir. Bahsi geçen sınırlandırmalara hem işlemi gerçekleştirecek olan doktor hem de birey uymalıdır. 

  Neden 10. Haftadan Sonra İsteğe Bağlı Kürtaj Yapılmaz?

  İsteğe bağlı kürtajlar yalnızca gebeliğin ilk 10 haftası içerisinde gerçekleştirilebilir. Kadın doğum doktorlarının, bahsi geçen süre aralığı haricinde isteğe bağlı kürtaj uygulaması yapması yasaktır. 

  Gebeliğin 10. Haftasından Sonra Kürtaj Yapılabilir Mi?

  Gebeliğin 10. haftasından sonra kürtaj yaptırmak mümkündür. Ancak bu işlem için bazı şartlar aranmaktadır. Eğer gebelik, anne adayının sağlığını riske atıyorsa, bebeğin gelişimi veya sağlığı ile ilgili bir sorun varsa 20. haftaya kadar kürtaj yaptırılabilir. Elbette bahsi geçen şartların çeşitli doktorlar tarafından değerlendirilmesi ve uygulama için izin alınması gerekmektedir. 

  Antalya Kürtaj Fiyatları 2023

  Antalya kürtaj fiyatları ve yasal kürtaj süresi gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button