Kürtaj Antalya

  Kürtaj Antalya, fetüsün rahimden tahliye edilmesi ve gebeliğin ağrısız bir şekilde sonlanması amacıyla yapılan, tıbbi uygulamadır. Doğum kontrol uygulamaları çoğu zaman istenmeyen gebelikleri etkili bir şekilde önlerler. Ancak bazı bireylerde, bu uygulamalara ne kadar dikkat edilirse edilsin gebelik meydana gelebilir. Bazı durumlarda ise gebelik sırasında karşılaşılan riskler, anne adayının sağlığının korunabilmesi için gebeliğin sonlandırılmasını gerektirebilir. Aynı şekilde doğacak olan bebekte, ciddi bir hastalık görülmesi bekleniyorsa da gebeliğin sonlandırılması söz konusu olabilir. Tüm bu durumlar sırasında kürtaj Antalya olarak bilinen tıbbi uygulamaya başvurulur. Günümüzde, teknolojide ve tıp biliminde yaşanan gelişmeler sayesinde kürtaj Antalya uygulamaları son derece hızlı, ağrısız ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Ağrısız vakumlu kürtaj nasıl yapılır?’’, ‘’Kürtaj Antalya sonrası kanama olur mu?’’, ‘’Kürtaj Antalya sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ ve ‘’Kürtaj hamileliğin kaçıncı haftasına kadar yapılabilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya kürtaj uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Kürtaj Nedir?

  Kürtaj, rahimde yer alan fetüsü ve gebeliğe dair diğer dokuları almak, istenmeyen gebelikleri sonlandırmak amacıyla yapılan özel bir uygulamadır. Bu uygulama, kadın doğum doktorları tarafından ameliyathane koşullarında gerçekleştirilmektedir. Böylece istenmeyen veya sağlık açısından risk oluşturan gebelikleri güvenli ve yasalara uygun bir şekilde sonlandırmak mümkün olmaktadır. 

  Kürtaj Antalya Neden Yapılır?

  Kürtaj, rahim içerisinde yer alan fetüsün vücut dışına tahliye edilmesi, yani gebeliğin sonlandırılması amacıyla yapılır. Bazı durumlarda ise rahimden doku örneği almak, rahim duvarı kalınlaşmasını tedavi etmek ve düşükle sonuçlanan gebeliklerden sonra rahimde kalan parçaları temizlemek amacıyla da tercih edilebilmektedir. 

  Kürtaj Çeşitleri Nelerdir?

  Kürtaj uygulaması, günümüzde en sık şu iki teknikle gerçekleştirilmektedir:

  • Klasik Kürtaj: Klasik kürtaj uygulamasında rahim duvarı, küret adı verilen metal bir araç yardımıyla kazınır. Kazınan dokular vücut dışına tahliye edilir. Böylece gebelik sonlandırılmış olur.
  • Vakumlu Kürtaj: Vakumlu kürtaj uygulamasında ise rahimde, özel bir araç yardımı ile negatif basınç meydana getirilir. Negatif basınç sayesinde rahimde yer alan ve gebeliğe ait olan dokular vücut dışına vakumlanır. Böylece herhangi bir kazıma işlemine gerek kalmadan istenmeyen gebelikler sonlandırılmış olur.

  Kürtaj çeşitleri bu şekilde sıralanabilir. 

  Ağrısız Vakumlu Kürtaj Nedir?

  Ağrısız vakumlu kürtaj, klasik kürtaja alternatif olarak ortaya çıkmış olan ve pek çok yönüyle daha avantajlı olan özel bir kürtaj tekniğidir. Bu uygulama sayesinde herhangi bir kazıma işlemine gerek kalmadan gebeliği sonlandırmak mümkün olmaktadır. Bu hem vakumlu kürtaj uygulamasının hem daha konforlu hem de daha pratik bir uygulama olduğu anlamına gelmektedir. Tam olarak bu sebepten de günümüzde vakumla kürtaj uygulaması, klasik kürtaja kıyasla çok daha fazla tercih edilmektedir. 

  Kürtaj Antalya Kimlere Yapılabilir?

  Kürtaj, 18 yaşını doldurmuş olan, bekar bireylere, yalnızca bireyin rızası ile uygulanabilmektedir. Bununla birlikte evli bireylerde eşin rızası, reşit olmayan bireylerde ise ailenin izni alınması gerekmektedir. 

  Kürtaj Ne Kadar Sürer?

  Kürtaj uygulaması son derece hızlı ve pratiktir. Planlanan işlemler, 15 dakika gibi kısa bir sürede, ağrısız bir şekilde tamamlanır. 

  Kürtaj Yasal Mı?

  Kürtaj, belli sınırlandırmaları olsa bile yasal bir uygulamadır. Bu sınırlandırmalar arasında en önemlisi, gebeliğin kaçınca haftasında olduğuyla ilgilidir. Ülkemizde gebeliğin 10. haftasına kadar isteğe bağlı kürtaj yaptırmak yasal olsa da 10. haftadan sonraki gebeliklerin, isteğe bağlı kürtaj ile sonlandırılması yasaktır. 

  Kürtaj Kayıtlara Geçer Mi?

  Kürtaj, hasta haklarının korunabilmesi amacıyla diğer tüm tıbbi uygulamalar gibi kayıt altına alınmaktadır. Bununla birlikte bahsi geçen tedavi kayıtlarına, hastanın kendisi haricinde kimsenin ulaşamayacağını unutmamak gerekir. 

  Kürtaj Antalya Anlaşılır Mı?

  Bireyin kürtaj yaptırdığını anlamak mümkün değildir. Özellikle de kürtajdan sonraki bir ay içerisinde, vücutta gebelik sebebiyle meydana gelmiş olan değişimlerin pek çoğu tamamen ortadan kalkar. Bu da bireyin daha önce gebe olduğunu ve kürtajla gebeliğini sonlandırdığını anlamayı imkansız hale getirir. 

  Kürtaj Antalya Nasıl Yapılır?

  Klasik kürtaj uygulaması, genel veya lokal anestezi altında, steril ameliyathane koşullarında gerçekleştirilmektedir. Bu uygulama, işlemi gerçekleştirmeye izni olan bir sağlık merkezinde, bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır. İşlem sırasında doktor, hastanın rahim duvarını küret adı verilen özel bir araçla kazımaktadır. Rahim duvarının kazınması ile birlikte gebelik son bulmaktadır. 

  Ağrısız Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Ağrısız vakumlu kürtaj, klasik kürtaj uygulamasında da olduğu gibi özel bir anestezi uygulaması altında gerçekleştirilmektedir. Vakumlu kürtajda, klasik kürtajdan farklı olarak küret gibi, rahimin kazınmasına yardımcı olan bir araç kullanılmamaktadır. Ağrısız vakumla kürtaj uygulamasında, gebeliği sonlandırmak için özel bir vakum cihazı tercih edilmektedir. Bu cihaz, rahmin içerisinde negatif basınç meydana gelmesini ve böylece fetüsün vücut dışına tahliye edilmesini sağlamaktadır. 

  Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Kürtaj yaptıran kadınlar, uygulama son bulduktan sonra birkaç saat kadar klinikte dinlenirler. Daha sonra ise taburcu edilirler. İşlemden sonra birkaç hafta boyunca vajinal kanama ve karın ağrısı gibi şikayetlere sahip olabilirler. Ancak bu şikayetler zaman içerisinde kendiliğinden yok olacaktır. 

  Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer alır:

  • Bir süre ayakta duş alınmalı, küvet kullanılmamalıdır.
  • Bir ay kadar denize veya havuza girilmemelidir.
  • Operasyondan sonraki birkaç gün boyunca ağır işler yapılmamalıdır.
  • Operasyondan sonraki birkaç gün boyunca yorucu sporlar yapılmamalı, ağırlık kaldırılmamalıdır.

  Vakumlu kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde özetlenebilir.

  Antalya Kürtaj Fiyatları 2024

  Antalya kürtaj fiyatları 2024 ve vakumlu kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button