Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

  Kürtaj sırasında, embriyonun rahim duvarından ayrılmasıyla ve rahim duvarının incelme sürecin girmesiyle birlikte vajinal kanamalar görülebilir. Kanamalar devam ederken ve rahim duvarı kendisini tam olarak onarmamışken cinsel ilişkide bulunulması sakıncalıdır. Bunun en önemli sebebi kürtajın ardından rahmin, olası enfeksiyonlara karşı daha hassas olmasıdır. Bir diğer sebebi ise cinsel ilişki sırasında iyileşme sürecinde olan dokuların zarar görebilmesi ve kürtaj sonrası ortaya çıkan kanamanın daha uzun süre boyunca devam edebilmesidir. Yani kürtaj uygulamasından sonra bir süre vajinal yolla cinsel ilişkide bulunulması önerilmemektedir. 

  Kürtaj Sonrası Ne Zaman Cinsel İlişki Kurulabilir?

  Kürtaj sonrasında 15 gün boyunca vajinal yolla cinsel ilişkide bulunulmaması tavsiye edilir. Bununla birlikte hasta kendini iyi hissetmeye başladığında farklı cinsel aktiviteler gerçekleştirilebilir. Bahsi geçen süre tamamlandıktan sonra cinsel ilişki kurmanın herhangi bir sakıncası yoktur.

  Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki Tehlikeli Mi?

  Kürtaj sonrasında, dokular henüz iyileşmemişken cinsel ilişkide bulunmanın sağlık açısından bazı riskleri vardır. Bu riskler, kürtaj sonrası cinsel ilişkiyi ‘tehlikeli’ olarak tanımlamaya yetmese bile son derece ciddi olabilirler. Bu yüzden kürtaj sonrasında doktorun önerdiği süre boyunca cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. 

  Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki Neden Yasak?

  Cinsel ilişki sırasında, kürtajın ardından iyileşme sürecine girmiş olan dokular zarar görebilir. Kürtajın ardından rahim duvarı gibi dokular, enfeksiyonlara karşı hassastır. Aynı şekilde bu gibi dokuların, cinsel ilişki sırasında kolayca zarar görmesi ve kürtaj sonrası ortaya çıkan kanamanın beklenenden daha uzun sürmesi de mümkün olabilir. Bu yüzden kürtajın ardından en az 2 hafta boyunca cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. 


  Doktora Sorun!
  Call Now Button