Kürtaj Nedir?

  Kürtaj, istenmeyen veya bireyin sağlığı açısından riskler barındıran gebeliklerin güvenli bir şekilde sonlandırılması için yapılan, özel bir uygulamadır. Çiftler veya bireyler, doğum kontrol uygulamalarına ne kadar dikkat ederlerse etsinler bazı durumlarda istenmeyen gebelikler meydana gelebilir. Planlanmamış gebelikler hem ilişki dinamiklerine hem de bireylerin gelecek planlarına uymayabilir. Bazı durumlarda ise gebelik, planlanmış olsa bile anne adayının sağlığı açısından çeşitli riskler barındırabilmektedir. Bu gibi durumlarda kürtaj olarak bilinen tıbbi uygulamaya başvurulur. Kadınlar, ülkemizde gebeliğin 10. haftasına kadar isteğe bağlı kürtaj yaptırma hakkında sahiptir. Böylece gerektiğinde istenmeyen gebeliklerini sonlandırabilirler. Eğer daha önce de bahsettiğimiz gibi gebeliğin, anne adayının sağlığını olumsuz etkilediği bir durum söz konusu ise 10. haftadan sonra da kürtaj işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Kürtaj Antalya nasıl yapılır?’’, ‘’Vakumlu ağrısız kürtaj nasıl olur?’’, ‘’Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ ve ‘’Kürtaj ne zamana kadar yapılabilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya kürtaj uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Vakumlu Kürtaj Nedir?

  Vakumlu kürtaj, özel bir cihaz yardımıyla, rahim içerisinde negatif basınç meydana getirerek gerçekleştirilen, ağrısız bir kürtaj uygulamasıdır. Vakumlu kürtaj, pek çok yönüyle klasik kürtaj uygulamasından daha avantajlıdır. Görece daha hızlı, daha pratik ve daha ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden ağrısız vakumlu kürtaj veya ağrısız vakumla kürtaj olarak da bilinmektedir. 

  Kürtaj Neden Yapılır?

  Kürtaj genel olarak üç farklı nedenden gerçekleşebilmektedir. Bunlar:

  • Kürtaj uygulaması en sık, istenmeyen gebelikleri, isteğe bağlı olarak sonlandırmak amacıyla yapılmaktadır. 10. haftaya kadar olan gebelikler, herhangi bir özel duruma gerek kalmadan kürtaj uygulamasıyla sonlandırılabilmektedir.
  • Kürtaj uygulaması, gebelikle ilgili durumların, anne adayının sağlığı için risk oluşturduğu durumlarda gerçekleştirilebilmektedir. Bu amaç doğrultusunda yapılacak olan kürtajlar, isteğe bağlı kürtajlardan farklı olarak; gebeliğin 10. haftasından sonra da gerçekleştirilebilir.
  • Kürtaj uygulaması, doğacak olan bebek, olası bir kromozom bozukluğu veya ciddi bir kronik rahatsızlık riski taşıyorsa da yapılabilmektedir. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilen kürtaj uygulamaları da gebeliğin 10. haftasından sonra yapılabilmektedir.

  Kürtaj uygulaması bahsi geçen nedenler doğrultusunda yapılabilir. Bununla birlikte, düşük gibi durumlar sonrasında rahimde kalan parçaları temizlemek veya rahimden doku örneği almak gibi amaçlar doğrultusunda da kürtaj işlemi yapılabilmektedir

  Kürtaj Kimlere Yapılabilir?

  Kürtaj uygulaması için bazı yaş sınırlandırmaları mevcuttur. 18 yaşını doldurmuş olan reşit bireyler, eğer evli değillerse yalnızca kendi rızaları ile kürtaj yaptırabilirler. Evlilerse eşlerinin rızası da alınır. 18 ila 15 yaşları arasında bulunan bireyler, ailelerinin veya yasal vasilerinin izni ile kürtaj yaptırabilirler. 15 yaşından küçük olan bireylerde ise kürtaj işleminden önce ailenin izni olsa bile, olası istismar durumlarının araştırılabilmesi için devlet kurumları haberdar edilmelidir. 

  Kürtaj Ne Kadar Sürer?

  Kürtaj uygulaması 5 ila 15 dakika arasında tamamlanmakadır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu uygulama son derece hızlıdır. 

  Kürtaj Yasal Mıdır?

  Kadınların isteğe bağlı kürtaj yaptırma hakları kanunlar tarafından korunmaktadır, yani kürtaj yasaldır. Ancak pek çok tıbbi uygulamada olduğu gibi kürtajda da bazı sınırlandırmalar vardır. Bu sınırlandırmalar dahilinde gerçekleşen kürtaj uygulamaları yasaldır ve herhangi bir suç teşkil etmemektedir. 

  Kürtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılır?

  Kürtaj uygulaması gebeliğin 10. haftasına kadar isteğe bağlı olarak yapılabilir. Gebeliğin ilerleyen safhalarında ise kürtaj uygulaması için bazı şartlar aranır. Eğer doğacak olan bebeğin sağlığı ile ilgili bir durum söz konusuysa veya gebelik, anne adayının sağlık durumunu riske atıyorsa bahsi geçen süreden sonra da kürtaj yaptırılabilir. 

  Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Klasik kürtaj uygulaması, lokal veya genel anestezi altında ağrısız bir şekilde yapılır. Bu işlem sırasında rahim içi, küret adı verilen metal bir araç ile kazınır. Böylece gebelik sonlandırılmış olur. 

  Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Vakumlu kürtaj, klasik kürtaja kıyasla çok daha pratik ve konforludur. Bu işlem sırasında, özel bir düzenek yardımıyla rahimde negatif basınç meydana getirilir. Böylece rahimde yer alan ve gebeliğe ait olan dokular vücut dışına vakumlanır.

  Antalya Kürtaj Fiyatları

  Antalya kürtaj fiyatları ve vakumlu kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button