Kürtaj Süresi

  Kürtaj, gebeliğin 10. haftasına kadar isteğe bağlı olarak gerçekleştirilebilen ve yarım saatten kısa bir süre içerisinde tamamlanan, özel bir uygulamadır. Çiftlerin veya bireyin gelecek planlarıyla uyumlu olmayan, beklenmedik gebelikler ‘’istenmeyen gebelik’’ olarak tanımlanır. İstenmeyen gebelikler, hem maddi hem de manevi açıdan birey veya çiftler için son derece zorlayıcı olabilir. Bu yüzden istenmeyen gebelikleri sonlandırmak amacıyla kürtaj uygulamasına başvurulur. Kürtaj uygulaması, ülkemizde gebeliğin 10. haftasına kadar isteğe bağlı bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Gebeliğin daha ileri safhalarında ise kürtaj uygulaması için farklı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar arasında gebeliğin, anne adayının sağlığını tehidit eden unsurlara yol açması yer alır. Aynı şekilde doğacak olan bebekte ciddi bir hastalık riskinin bulunduğu durumlarda da 10. haftadan sonra kürtaj yaptırılabilir. Yazımızın devamında ‘’İsteğe bağlı kürtaj hamileliğin kaçıncı haftasına kadar yaptırılabilir?’’, ‘’Kürtaj kaç dakika sürer?’’, ‘’Yasal kürtaj süresi ne kadar?’’, ‘’Kürtaj sırasında ağrı hissi olur mu?’’ ve ‘’Vakumlu kürtaj ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya kürtaj uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Yasal Kürtaj Süresi Ne Kadardır?

  Yasal kürtaj süresi, isteğe bağlı olarak gerçekleşecek olan kürtajlar için gebeliğin ilk 10 haftasıdır. Daha sonrasında ise isteğe bağlı kürtaj gerçekleştirilemez. Bununla birlikte anne adayının sağlığı gebelik sebebiyle tehlikeye giriyorsa veya doğacak olan bebekte ciddi bir rahatsızlığın görülme riski varsa gebeliğin ilerleyen dönemlerinde de kürtaj yapılabilir. 

  İsteğe Bağlı Kürtaj Nedir?

  İsteğe bağlı kürtaj, gebeliğin yalnızca bireyin veya çiftin talepleri doğrultusunda sonlandırılmasıdır. İsteğe bağlı kürtajlar, beklenmedik ve planlanmamış gebelikleri sonlandırmak için yapılır. Gebeliğin 10. haftasına kadar çiftler veya birey, yalnızca talep doğrultusunda kürtaj yaptırabilirler. İsteğe bağlı kürtajlar, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde gerçekleştirilemez. 

  İsteğe Bağlı Kü2rtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılabilir?

  İsteğe bağlı kürtaj hamileliğin 10. haftasına kadar yapılabilir. 10. haftadan sonra ise kürtaj uygulamasının gerçekleşebilmesi için gebelikle; doğacak olan bebeğin veya anne adayının sağlığı ile ilgili olumsuz bir durum olması gerekir. Aksi takdirde kürtaj uygulanmaz. 

  Kürtaj Ne Kadar Sürer?

  Kürtaj 5 ila 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Bununla birlikte hastanın, işlemden sonra bir süre klinikte kalması gerekmektedir. Böylece işlem sırasında kullanılan anestezinin etkileri geçecek ve hasta güvenli bir şekilde evine dönebilecektir. Bahsi geçen süre 30 ila 60 dakika arasında değişiklik gösterebilir.

  Vakumlu Kürtaj Kaç Dakikada Biter?

  Vakumlu kürtaj yaklaşık 5 ila 10 dakika içerisinde tamamlanır. Bu uygulama klasik kürtaja kıyasla daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bununla birlikte, klasik kürtajda olduğu gibi vakumlu kürtajda da anestezi ve sedasyon işlemine başvurulmaktadır. Bu yüzden vakumlu kürtaj yaptıran bireylerin de uygulamanın ardından bir süre klinikte dinlenmeleri gerekmektedir. 

  Kürtaj Sırasında Ağrı Hissedilir Mi?

  Kürtaj uygulaması sırasında ağrı hissi duyulmaz. Doktor, anestezi uzmanıyla birlikte hastanın fiziksel özelliklerine ve sağlık durumuna özel bir anestezi uygulaması planlar. Böylece işlemler öncesinde hasta anestezi altına alınır ve kürtaj sırasında ağrı hissi duymaz. Anestezinin etkileri genelde 1 saat içerisinde kaybolur. Kürtaj uygulaması çok daha kısa sürdüğü için hastaların, uygulamadan sonra bir süre hastanede dinlenmeleri ve kendilerine gelmeleri beklenir. 

  Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Kürtaj uygulaması sırasında yaygın olarak tercih edilen iki teknik vardır. Bunlardan ilki klasik kürtaj olarak bilinir. Klasik kürtaj sırasında, rahim içi küret adı verilen özel bir aletle kazınır. Kazıma işlemi sırasında rahim duvarına veya benzer dokulara zarar verilmez. Kazıma işleminin son bulmasıyla birlikte gebelik de sonlandırılmış olur. Bir diğer kürtaj tekniği ise vakumlu kürtaj veya vakumla kürtaj olarak bilinmektedir. Bu teknik hem daha modern hem de daha konforlu olması nedeniyle günümüzde daha çok tercih edilmektedir. Vakumlu kürtaj sırasında, özel bir vakum cihazı yardımıyla rahim içi aspire edilir. Böylece rahim içerisinde yer alan fetüs ve plasenta gibi dokular vücut dışına tahliye edilmiş; gebelik başarı ile sonlandırılmış olur. 

  Antalya Kürtaj Fiyatları 2024

  Antalya kürtaj fiyatları ve kürtaj süresi hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button