Çocuk Aldırma Antalya

  Çocuk aldırma Antalya, herhangi bir nedenden istenmeyen veya anne adayının sağlığı için riskli olan hamilelikleri sonlandırmak için yapılan uygulamadır. Çocuk aldırma, tıp dilinde kürtaj olarak isimlendirilen uygulamanın halk arasında kullanılan isimlerinden biridir. Bu uygulama farklı amaçlar doğrultusunda ve farklı tekniklerle gerçekleştirilebilir.Günümüzde çocuk aldırma amacıyla başvurulan en modern uygulama vakumlu kürtajdır. Vakumlu kürtaj uygulaması isteğe bağlı olarak gebeliğin 10. haftasından önce yaptırılabilir. Daha sonraki haftalarda ise gebeliği, anne adayının sağlığı için riskli kılan bir faktör varsa kürtaj yapılabilir.

  Çocuk Aldırma Nedir?

  Çocuk aldırma, rahim içerisinde yer alan fetüsün vücut dışına tahliye edilmesi ve gebeliğin güvenli bir şekilde sonlandırılması amacıyla yapılan uygulamadır. Beklenmeyen ve planlanmamış olan gebelikler hem maddi hem de manevi açıdan zorlayıcı olabilir. Bu gibi durumlarda çocuk aldırma (kürtaj) uygulamasına başvurulabilir ve gebelik sonlandırılabilir.

  Çocuk Aldırma Kaçıncı Aya Kadar Yapılabilir?

  Çocuk aldırma gebelik 2,5 aylık olana kadar yapılabilmektedir. Ancak gebelikle alakalı gerçekleşecek olan işlemler genellikle ay üzerinden değil de hafta hesabı üzerinden planlanmaktadır. Bu yüzden çocuk aldırma işleminin isteğe bağlı olarak gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabileceğini söylemek daha doğru olacaktır. Bir sağlık sorunun varlığında ise çocuk aldırma, gebeliğin 20. haftasına kadar yaptırılabilmektedir.

  Çocuk Aldırma Nasıl Yapılır?

  Çocuk aldırma işlemi öncesinde bireye anestezi uygulanır. Anestezi uygulaması sayesinde işlemler sırasında ağrı hissedilmez. Çocuk aldırma uygulaması genellikle şu iki teknikle gerçekleşir:

  • Klasik Kürtaj: Bu işlem rahim duvarının küretle kazınmasıyla gerçekleşmektedir. Metal küretin, rahim içerisindeki hareketleri sayesinde fetüs rahim duvarından ayrılır ve gebelik sonlandırılmış olur.
  • Vakumlu Kürtaj: Vakumlu kürtaj ise rahimde oluşturulan negatif basınç yardımıyla gerçekleşir. Yani işlem sırasında, vajina yoluyla rahme plastik bir boru yönlendirilir. Gebeliğe ait olan dokular, bu boru yardımıyla vücut dışına vakumlanır.

  Çocuk aldırma işlemi genellikle 5 ila 10 dakika gibi kısa bir sürede son bulur.

  Antalya Çocuk Aldırma Fiyatları 2024

  Antalya çocuk aldırma fiyatları ve kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button