Kürtaj Sonrası Gebelik

  Kürtaj uygulaması sırasında, rahim içerisinde yer alan ve gebelikle ilgili olan dokular; özel bir vakum veya rahim kazıma işlemi yardımıyla vücut dışına tahliye edilirler. Bu işlemlerin tamamı, alanında uzman olan kadın doğum doktorları tarafından, dikkatle gerçekleştirilir. Böylece kürtaj sırasında rahim, rahim ağzı ve doğurganlık için önemli olan diğer organlara zarar verilmez. Bu da isteyen bireylerin, belli bir süre sonra tekrar hamile kalabileceği manasına gelmektedir. Yani kürtaj uygulaması, uzman bir doktor tarafından, ideal koşullar altında gerçekleştirildiği takdirde kısırlık gibi sorunlara yol açmamaktadır. Yazımızın devamında ‘’Kürtaj sonrası yeniden hamile kalmak mümkün mü?’’, ‘’Kürtaj sonrası gebelik ne zaman olmalı?’’, ‘’Kürtaj sonrasında hamile kalmak için yapılması gerekenler nelerdir?’’ ve ‘’Kürtaj sonrası yeniden hamile kalmak riskli mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya kürtaj ve kürtaj sonrası gebelik gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Kürtaj Sonrası Gebelik Olur Mu?

  Kürtaj sonrasında yeniden hamile kalmak mümkündür. Kürtaj işlemi, dişi üreme sistemi organları hakkında yüksek eğitim almış olan, kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Bu yüzden kürtaj sırasında bahsi geçen organlara veya bireyin doğurganlığına zarar verecek herhangi bir işleme başvurulmaz. Dolayısıyla da bireyin, işlemden sonra yeniden gebe kalması mümkün olur. 

  Kürtaj Nedir?

  Kürtaj, planlanlanmamış olan veya yol açtığı sağlık sorunları sebebiyle istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için yapılan tıbbi uygulamadır. Bu uygulama, rahmin küret adı verilen özel bir araçla kazınmasıyla veya vakum cihazı yardımıyla aspire edilmesiyle yapılabilmektedir. Kürtaj uygulaması sırasında rahme veya diğer dişi üreme sistemi organlarına zarar verilmemektedir. Dolayısıyla bireyin doğurganlığı uygulamadan zarar görmemektedir. 

  Kürtaj Sonrası Gebelik Ne Zaman Olur?

  Uzmanlar, kürtaj yaptıran kadınlara, sonraki gebeliklerini kürtajdan en az üç ay sonrası için planlamalarını tavsiye ederler. Gebelik süresi boyunca dişi üreme sistemi organlarında çeşitli değişimler meydana gelir. Bu değişimler, gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesine yöneliktir. Kürtajla birlikte bahsi geçen organlar yeniden bir değişim sürecine girerler ve kendilerini yenilemeye başlarlar. Bu yenileme sürecinin tamamlanması, bir sonraki gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için son derece gereklidir. Bu yüzden gebelik planları, kürtaj uygulamasından iki ila üç ay sonrası için yapılmalıdır. 

  Kürtaj Sonrası Yeniden Gebe Kalmak

  Kürtaj sonrasında yeniden gebe kalmayı planlayan kadınlara, öncesinde bir kadın doğum uzmanıyla görüşmeleri tavsiye edilir. Böylece kürtaj sonrası gebelik için en ideal zaman belirlenebilir. 

  Kürtaj Sonrası Gebelik Tehlikeli Mi?

  Kürtaj sonrası gebelik tehlikeli değildir. Eğer doktor tarafından önerilen süre tamamlanmışsa bireyler güvenle yeniden gebe kalabilirler. Bununla birlikte daha önce birden fazla kürtaj yaptırmış olan kadınlara, kürtajların yapılma amacına göre gebelik takibi veya riskli gebelik takibi gibi uygulamalar önerilebilmektedir. 

  Kürtaj Kısırlık Yapar Mı?

  İdeal şartlar altında, uzman bir kadın doğum doktoru tarafından gerçekleştirilen kürtaj işlemi kısırlığa yol açmaz. Bununla birlikte, uygulama için gerekli yetkinliğe sahip olmayan bireyler tarafından, ideal olmayan şartlarda gerçekleşen kürtaj uygulamaları sırasında dişi üreme sistemi organlarına zarar verilebilir. Bu yüzden ‘’merdiven altı kürtaj’’ olarak tabir edilen uygulamalardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Aksi takdirde rahim, rahim ağzı ve fallop tüpleri gibi, doğurganlık açısından son derece önemli olan dokular ve organlar zarar görebilir. Buna bağlı olarak da kısırlık meydana gelebilir.

  Kürtaj Sonrası Hamile Kalınır Mı?

  Kürtaj sonrasında hamile kalınabilir. Kürtaj uygulaması sırasında, rahim içerisinde bulunan ve gebeliğe ait olan dokular dikkatle alınır. Ancak bu işlem sırasında rahmin kendisinde veya diğer organlarda kalıcı bir hasar meydana gelmez. Bu yüzden kürtaj sonrasında yeniden hamile kalmak mümkündür.

  Kürtaj Sonrası Hamilelik Ne Zaman Olmalı?

  Kürtaj yaptıran kadınların, yeniden gebe kalmak için 2 ila 3 ay kadar beklemesi tavsiye edilmektedir. Bunun en önemli sebebi, rahmin yeniden hamilelik için hazır hale geldiğinden emin olmaktır.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button