Vakumlu Kürtaj Antalya

  Vakumlu kürtaj Antalya, rahim içerisinde yer alan fetüsün ve gebeliğe dair olan diğer doku parçalarının ağrısız bir şekilde alınması, gebeliğin sonlandırılması için yapılan özel bir uygulamadır. Klasik kürtaj uygulaması, rahmin özel bir araçla kazınması şeklinde yapılmaktaydı. Günümüzde ise bu işlemin yerini çok daha hızlı, ağrısız ve güvenli olan vakumlu kürtaj Antalya uygulaması aldı. Vakumlu kürtaj uygulaması, rahim içerisinde negatif basınç oluşturan bir cihazla yapılmaktadır. Bu sayede, gebeliği sonlandırmak için rahim kazıma gibi işlemlere gerek kalmamaktadır. Tüm bu avantajları sebebiyle vakumlu kürtaj uygulaması, günümüzde klasik kürtaja kıyasla çok daha sık tercih edilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Vakumlu kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılabilir?’’, ‘’Ağrısız vakumlu kürtaj ne kadar sürer?’’, ‘’Vakumlu kürtaj sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’ ve ‘’Vakumlu kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya vakumlu kürtaj uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Vakumlu Kürtaj Nedir?

  Vakumlu kürtaj, istenmeyen gebeliklerin, herhangi bir rahim kazıma işlemine gerek kalmadan sonandırılmasına olanak sağlayan, gelişmiş bir kürtaj tekniğidir. Anestezi altında ağrısız bir şekilde yapılan vakumlu kürtaj uygulaması, bu yüzden ağrısız vakumlu kürtaj olarak da bilinmektedir. 

  Vakumlu Kürtaj Neden Yapılır?

  Vakumlu kürtaj, fetüsün rahim içerisinden alınması ve istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacıyla yapılır. Bazı gebelikler sırasında, anne adayının sağlığını riske atan durumlar görülebilir. Bazılarında ise doğacak olan bebekte, ciddi bir kalıtsal hastalık olacağı tespit edilir. Bu gibi durumlarda vakumlu kürtaj uygulaması sayesinde gebeliği güvenli ve pratik bir şekilde sonlandırmak mümkün olmaktadır. 

  Vakumlu Kürtaj Antalya Kimlere Yapılabilir?

  Vakumlu kürtaj, klasik kürtaj uygulamasına uygulanan sınırlandırmalara tabidir. Vakumlu kürtaj yaptıracak olacak bireyin reşit olması gerekmektedir. Eğer birey evli ise uygulama için eşin rızasına da ihtiyaç duyulur. Eğer birey reşit değilse vakumlu kürtaj yaptırabilmesi için ailesinin izni gerekir. 

  Vakumlu Kürtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılabilir?

  İsteğe bağlı vakumlu kürtaj, gebeliğin 10. haftasına kadar yaptırılabilir. Gebeliğin ilerleyen safhalarında ise vakumlu kürtaj yapılabilmesi için gebeliğin, anne sağlığı için riskli olduğuna dair rapor alınmalıdır. 

  Vakumlu Kürtaj Yasal Mı?

  Vakumlu kürtaj yasal bir uygulamadır. Eğer daha önce bahsetmiş olduğumuz şartlar sağlanıyorsa ve uygulama bir kadın doğum doktoru tarafından, gerekli işlemlere izni olan bir sağlık kurumunda gerçekleştiriliyorsa vakumlu kürtaj tamamen yasaldır. 

  Ağrısız Vakumlu Kürtajın Avantajları Nelerdir?

  Ağrısız vakumlu kürtajın avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Enfeksiyon riski klasik kürtaja kıyasla daha düşüktür.
  • Daha pratik ve hızlı bir uygulamadır.
  • Sonrasında kanama miktarı daha azdır.
  • Rahimde gebeliğe dair parça kalma riski daha düşüktür.
  • İşlemler sırasında ağrı hissi duyulmaz.
  • İşlemin gerçekleştiği gün, birkaç saatlik dinlenmenin ardından eve dönülebilir.

  Vakumlu kürtajın avantajları bu şekilde sıralanabilir. 

  Vakumlu Kürtaj Antalya Ne Kadar Sürer?

  Vakumlu kürtaj uygulaması 10 ila 15 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Hızlı ve pratik bir işlem olması, vakumlu kürtajın tercih edilme nedenleri arasında yer almaktadır. 

  Vakumlu Kürtaj Ağrılı Mı?

  Vakumlu kürtaj ağrılı bir uygulama değildir. İşlemlere başlamadan önce bireye anestezi uygulanır. Böylece bireyler vakumlu kürtaj sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Bu yüzden vakumlu kürtaj, halk arasında ağrısız vakumlu kürtaj olarak da bilinmektedir. 

  Ağrısız Vakumlu Kürtaj Antalya Nasıl Yapılır?

  Ağrısız vakumlu kürtaj, lokal veya genel anestezi ile birlikte, steril ameliyathane koşullarında yapılmaktadır. İşlemlerin tamamı, alanında uzman bir kadın doğum doktoru tarafından gerçekleştirilmektedir. Uygulama sırasında, rahimde negatif basınç oluşturmak ve rahmi aspire etmek amacıyla özel bir vakum cihazı kullanılmaktadır. Bu cihaz sayesinde rahim içerisinde yer alan fetüs ve gebeliğe ait olan diğer doku parçaları güvenli bir şekilde vücut dışına tahliye edilmektedi.

  Vakumlu Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Ağrısız vakumlu kürtaj sonrasında hastalar, birkaç saat boyunca işlemin gerçekleştiği klinikte dinlenirler. Daha sonra ise taburcu edilirler. Taburcu olan bireylerde bir süre vajinal kanamalar ve kahverengi tonlarında akıntı görülebilir. Ancak bu şikayetler geçicidir ve kendiliğinden kaybolurlar. 

  Antalya Vakumlu Kürtaj Fiyatları 2024

  Antalya vakumlu kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button