Gebelik Belirtileri Antalya

  Gebelik belirtileri, embriyonun rahme yerleşmesi ile birlikte kendini gösteren ve kişinin gebe kaldığına işaret eden şikayetlerdir. Sperm hücreleri tarafından döllenen yumurta hücresi, bir süre fallop tüplerinde gelişim gösterdikten sonra rahme ulaşır. Daha sonra ise yumurtlama dönemi boyunca kalınlaşmış olan rahim duvarına tutunur. Salgıladığı hormonlar sayesinde rahim duvarındaki yapıları kontrol eder ve rahim duvarı ile damar bağları kurar. Bu süreçte anne adayı çeşitli belirtiler deneyimlemeye başlayabilir. Ancak çoğu zaman gebeliğin ilk birkaç haftasında, herhangi bir test olmadan bu belirtileri başka hastalıkların şikayetlerinden ayırt etmek mümkün olmaz. Bununla birlikte bazı bireyler, gebelik sebebiyle herhangi bir belirti de deneyimlemeyebilir. 

  Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

  Erken gebelik belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Vajinal akıntıda artış olması.
  • Mide bulantısı ve buna bağlı kusma.
  • İdrara çıkma sıklığında artış.
  • Uykulu olmak.
  • Memelerde hassasiyet meydana gelmesi.
  • Karın ve kasık bölgesinde krampları andıran ağrılar.
  • Şişkinlik hissi.
  • Yerleşme kanaması.

  Bahsi geçen şikayetler gebeliğin ilk hafta belirtileri olarak karşınıza çıkabilirler. Ancak bu belirtiler, adet dönemi yaklaşırken de deneyimlenebilir, yani her zaman gebeliğe işaret etmek zorunda değildirler. Aynı şekilde bazı bireyler gebe olsalar dahi bu belirtilerin hiçbirini deneyimlemeyebilirler. 

  Gebelik Nasıl Anlaşılır?

  Bireyler, sabahları deneyimlenen mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler veya beklenmedik vajinal kanama (yerleşme kanaması) gibi nedenlerden gebelikten şüphelenebilirler. Ancak bu belirtiler gebelik teşhisi koymak için yeterli değildir. Bu yüzden gebe kaldığından şüphelenen bireylere mutlaka bir idrar testi uygulamaları tavsiye edilir. Hastanelerde kan tetkiki ile gerçekleşen gebelik testleri de uygulanabilir. 

  İstenmeyen Gebeliklerde Kürtaj

  İstenmeyen veya gelecek planlarıyla uyuşmayan gebelikler, gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj uygulaması ile sonlandırılabilir. Bu işlem ağrısız bir şekilde gerçekleşir ve çoğu zaman 10 dakika içerisinde tamamlanmış olur. Sitemizde yer alan diğer yazıları inceleyerek kürtaj uygulaması hakkında detaylı bilgi edinmeniz mümkündür.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button