Kürtaj Kaç Saat Sürer?

  Kürtaj, günümüzde son derece hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirilebilen bir uygulamadır. Kürtaj sırasında yapılan işlemler çoğu zaman 5 ila 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmış olur. Hastalar bu işlemlerin hiçbirini hissetmezler. Dolayısıyla ağrı ve rahatsızlık hissi de duymazlar. İşlemler bittikten sonra, dinlenebilmeleri ve kendilerine gelebilmeleri için özel bir odaya alınırlar. Daha sonra ise taburcu edilirler. 

  Kürtaj Ne Kadar Sürer?

  Kürtaj 5 ila 15 dakika kadar sürer. İstenmeyen gebelikleri sonlandırmak amacıyla yapılan bu işlem, günümüzde vakumlu kürtaj tekniği ile gerçekleştirilmektedir. Vakumlu kürtaj hem kısa bir sürede tamamlanabilmesi hem de klasik kürtaja kıyasla çok daha az risk barındırması açısından son derece avantajlıdır. Kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu uygulama sayesinde istenmeyen gebelikleri güvenli ve hızlı bir şekilde sonlandırmak mümkün olmaktadır. 

  Kürtaj Sonrası Kaç Saat Hastanede Kalınır?

  Kürtaj sonrasında yarım saat ila bir saat kadar hastanede dinlenilir. Kürtaj uygulaması, hastanın ağrı ve rahatsızlık hissi duymasını önlemek adına anestezi altında yapılmaktadır. Kürtaj sırasında yapılan işlemler, anestezinin etkileri bitmeden tamamlanmaktadır. Bu yüzden uygulama sonlandıktan sonra hastalar özel bir odaya alınmaktadırlar. Böylece güvenli bir ortamda anestezinin etkilerinden kurtulabilmekte ve daha sonra ise evlerine dönebilmektedirler.

  Yasal Kürtaj Süresi Ne Kadar?

  Kürtajın, gebeliğin hangi dönemlerine kadar isteğe bağlı olarak gerçekleşebileceği yasalar ve yönetmelikler tarafından belirlenmiştir. Gebelikleri 10. haftaya ulaşmadan önce kadınlar, yalnızca talep ile kürtaj yaptırabilmektedir. Ancak 10. haftayı geçmiş olan gebelikler, bahsi geçen yasalar ve yönetmelikler sebebiyle sonlandırılamaz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button