Düşük Hapı

  Düşük hapı, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için kullanılan ve ağızdan alınan bir ilaçtır. Döllenmenin gerçekleşmesi ile birlikte zigot bir süre fallop tüplerinde gelişim gösterir ve ardından ise rahme yerleşir. Rahim duvarına tutunarak gelişim göstermeye başlar. Düşük hapı kullanan bireylerde, gebeliğin devam etmesini sağlayan bazı hormonlar sınırlanır. Bu hapla birlikte kullanılan diğer ilaçlar ise rahimde şiddetli kasılmalar meydana gelmesine yol açar. Böylece embriyo rahim duvarına daha fazla tutunamaz ve gebelik sonlanır. Düşük hapı halk arasında kürtaj hapı veya ilaçlı kürtaj gibi isimlerle de bilinmektedir. 

  Düşük Hapı Nedir?

  Düşük hapı, mizoprostol isimli etken maddeyi içeren ve gebelikleri sonlandırmak için kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç genelde sindirim sistemiyle ilgili rahatsızlıkları önlemek ve tedavi etmek için kullanılmaktadır. Ancak rahimde kasılmalara yol açtığı için, gebeliğin medikal olarak sonlandırılması amacıyla da kullanılabilmektedir. Bununla birlikte bahsi geçen amaç doğrultusunda kullanılması ülkemizde yasaklanmıştır. Düşük hapının yasal yollardan herhangi bir şekilde temin edilmesi imkansızdır. 

  Kürtaj Hapı Nedir?

  Kürtaj hapı, halk arasında düşük hapı olarak da bilinen ve ülkemizde satışı yasaklı olan bir ilaçtır. Bu ilaç, asıl olarak mide ve oniki parmak bağırsağı ülserlerini önlemek amacıyla kullanılmaktaydı. Ancak rahimde yol açtığı kasılmalar sebebiyle istenmeyen gebelikleri sonlandırmak amacıyla kullanılması mümkündü.  

  Düşük Hapı Nereden Alınır?

  Düşük hapını, ülkemizde yasal yollardan temin etmek mümkün değildir. Yani düşük hapı doktorlara reçete ettirilemez veya eczanelerden alınamaz. 

  Düşük Hapı Ne Kadar? Düşük Hapı Fiyatları

  Düşük hapı, ülkemizde satışı yasak olan bir ilaçtır, bu yüzden düşük hapının fiyatından bahsetmek mümkün değildir. Düşük hapının ülkemizdeki satışı 9 Temmuz 2012 tarihinden bu yana Sağlık Bakanlığı tarafından yasaktır.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button